NewsEvents
Upper School
Middle School
Lower School


 

 

 

 


Athletic Awards Ceremony Filled with Cheers and Surprises
Posted 06/04/2012 01:58PM

On Thursday, May 31st, the Upper School community gathered at Linky's Place to celebrate teams and athletes at the Annual Spring Sports Award Night.  All teams were represented and each Coach recapped their season for the audience with stories of ups and downs, individual triumphs and "inside" stories.   
In speaking about the varsity lacrosse season, Coach Bailey Tuthill shared ideas about team spirit and team play, "The perfect team then would be the group or unit that effectively exploits the strengths of the individual while masking his or her weaknesses with the strengths of the complementary individuals." Read more...

(Pictured here is Tuthill presenting the Coaches Award to senior Artie Landry.)




At a School that is about to celebrate its 144th Commencement, Chase's traditions are often decades old; however, a few years ago, Coach Henry Helvie started a new tradition of delivering his girls' varsity tennis recap in verse or poem.  This year he surprised everyone with a haiku that had the audience following his creatively executed 5-7-5 story-line about the season, matches, and players. 

[excerpt]
One haiku per match
Boil each down to its essence
Listen carefully.

Start at Master’s School
Wind gusts hard; balls blown about
Chase wins five to two.

King School, windy still
One out of six matches won
Always tough for us.  Read more...

For the seniors we bid adieu and to the other athletes, here is to next season.  Great day to be a Highlander!  Athletic Award Night Photos

Athletic Award recipients were:

Dr. Charles Larkin Award – Outstanding Senior Male Athlete- Riley Streit '12
Joan Banta Award- Outstanding Senior Female Athlete-Jacqueline Hannon '12
Upper School Male Athlete- Sportsmanship Award-Nick Arisco '12
Upper School Female Athlete Sportsmanship Award-Alysa Longo '12
Chris Farrington Timer Award – Colette Rossiter '14
Jason Fromer Managerial Award-Victor Queiroz '12
Bernie Chieffo Award-Tommy Alwang '13

Most Valuable Player, Most Improved Player and Coaches Awards:

Varsity Baseball
MIP Troy Cote '13, MVP-Riley Streit '12, Coaches Award-Reid Delaney '12
Boys Varsity Lacrosse
MIP-Chris Leoni '13, MVP-Joe Bosco '12, Coaches Award-Artie Landry '12
Girls Varsity Lacrosse
MIP-Shaniya Jones '14, MVP-Charlotte Miller '12 and Taylor Brady '13, Coaches Award-Sophie Matons '12 
Ultimate Frisbee
MIP-Alex Kenworthy '14, MVP-Hunter Schwoerke '12, Coaches-Kendrik Lechner '13 and Jesus Maldonado '12 
Softball
MIP-Leah Kennedy '14,MVP-Mary Badger '13, Coaches-Liz Grimes '12 
Golf
MIP-Tim Leblanc '16, MVP-Rob Pelletier '12, Coaches Award- Zachary Leff '12
Girls Varsity Tennis
MIP-Christine Hill '14, MVP-Jackie Bickley '13, Coaches-Kristen Harger '13
Girls JV Tennis
MIP-Brianna Lane '15, MVP-Brianna Lane '15, Coaches-Emily Kish '12
Crew
MIP - Maren Burling '15, Adam Harrison '14 , Coach's Award: Jess Cook '12, Noah Wisch '12
Oarsmanship: Alysa Longo '12, Julian Egan-Shuttler '12.

Students named all city:  In Girls Cross Country, Meghan Grimes '15, Elena Bisson '13 and Caroline Longacre '15.  In Boys Cross Country was Kendrik Lechner '13; and Taylor Brady '13 for Girls Basketball.

Students Named Prep School All State was Sarah McCauley '14 for Girls Soccer; Joe Bosco '12 and Hunter Schwoerke '12 for Boys Soccer.  Wrestling had four named:  Troy Cote '13, Joe Praino '15, Joe Minor '13 and Theron Johnson '13.

Prep School All New England named Wrestler Troy Cote, Girls' Soccer player Sarah McCauley '14, Swimmer Adam Harrison '14 (500M Freestyle), Cross Country Runners - Kendrik Lechner '13 and Caroline Longacre '15 as well as Jacqui Hannon '12 (400M) for track.

All Star Team Members State and New England were:

Boys Lacrosse DIV III:  Artie Landry '12, Joe Bosco '12, Nick Arisco'12 , Chris Leoni '13, and Emmett White '12.
Girls Lacrosse NEPSWLA:  Sophie Matons '12 and Taylor Brady '13
Boys Basketball: Billy Robinson '13  2nd team All New England and Paul Malaspina '12 3rd team All New England
Girls Volleyball:  Sarah Nelson '12 and Alysa Longo '12
Softball: Amanda Thibault '13, Mary Badger '13, and Liz Grimes '12
Baseball:  Riley Streit '12 and Kyle Bonicki '13
Boys Soccer:  Hunter Schwoerke '12, Riley Streit '12, Paul Malaspina '12 and Joe Bosco '12
Girls Soccer: Sarah McCauley '14, Rachel Cristiano '13, Jacqui Hannon '12
Ultimate Frisbee: Hunter Schwoerke '12, Avery Hale '15, Zach Grappone '14 and Kendrik Lechner '13


    • 09-01 Labor Day - SCHOOL CLOSED
    • 09-02 First Day of Classes
    • 09-02 Opening Day Assembly & All School Breakfast 8:00 AMGoss Field House
    • 09-02 Parent Advisory Council (PAC) - Admissions 8:00 AM to 9:00 AMKingsbury Library
    • 09-03 PA Board Meeting 8:00 AM to 9:30 AMGarthwait Dining Room

565 Chase Parkway, Waterbury, CT 06708 | Ph (203) 236-9500 | admissions@chasemail.org| Site Map| Search  
Chase    © 2013 Chase Collegiate School
powered by finalsite